Trendy v realitních službách pro rok 2019

3. 12. 2018

image

V článku se podíváme na nejvýznamnější trendy, se kterými se při poskytování realitních služeb budeme v budoucnu setkávat. Některé služby jsou už známé delší dobu a postupně se stávají populárnější, jiné zažívají svůj boom a někdy jsou více či méně experimentální.

První trend, který mě letos příjemně překvapil, je zvýšení kvality prezentace zakázek. Nástroje, které se už několik let zabydlují na realitním trhu, začíná využívat čím dál více makléřů a je skvělé vidět, že se tak stávají standardem. Ano, jedná se především o Home Staging, profesionální fotografie a videoprohlídky.

Rozdíl oproti předchozím rokům je ten, že se tyto služby stávají součástí i běžných nemovitostí, nikoliv jen těch luxusních.

Dalším trendem, který získává popularitu, jsou virtuální prohlídky. Jedná se o nasnímání místností sférickým fotoaparátem v celém zorném úhlu, kdy vy pak můžete takovou místností procházet stejně, jako to znáte u Google Street View. Jednotlivé místnosti se následně propojí, a vy můžete prozkoumat celý byt či dům. U některých technologií lze takovou prezentaci přímo v daném prostoru obohatit o popisky a fotografie. Výhodou je, že na rozdíl od vizualizace se pohybujete v reálném prostředí a oproti videoprohlídce získáte lepší představu o uspořádání prostoru.


Jakmile se tato technologie stane standardem, přijde na řadu propojení s virtuální realitou, což už bude zážitek blížící se reálné prohlídce nemovitosti.

Na trhu již existuje několik dodavatelů této technologie, já osobně v této službě vidím velký potenciál a v roce 2019 očekávám její významné rozšíření.


Se všemi výše uvedenými nástroji pracuji i já, detailněji se s nimi můžete seznámit v záložce SLUŽBY.

Třetí trend, který letos prorazil, jsou on-line realitní kanceláře. Je jasné, že v dnešní době, kdy se velké množství veškerých našich aktivit přesouvá do on-line světa, se toto týká i realitních služeb. Tento trend je pochopitelný, vždyť dnes již i potraviny běžně nakupujeme z domova, protože nechceme trávit minimálně hodinu aktivitou, která nám nic nepřináší a naopak nás většinou pěkně otravuje.

A to může být právě kámen úrazu. Taková služba bude legitimní jen tehdy, pokud nabídne skutečně plnohodnotnou alternativu ke klasickému realitnímu zprostředkování. Tedy pokud vám přinese totéž, co realitní makléř z masa a kostí. U tak vážné transakce, jakou prodej a koupě nemovitosti je, očekáváte zejména jistotu, že nezůstanete na holičkách právě ve chvíli, kdy budete oporu nejvíce potřebovat - tedy když se případ nebude vyvíjet hladce a nastanou komplikace.

U posledního uvedeného jsem v on-line světě zatím skeptický. Stále platí to, že makléř zastřeší celý průběh od A do Z. Především pomůže eliminovat střety a dosáhne situace win-win, protože postoje prodávajícího a kupujícího se často neshodují. A to nemluvě o jednání s bankami a ostatními institucemi. Stále totiž v osobě makléře potřebujete mít obchodníka, diplomata a psychologa, což vám žádná on-line služba v současnosti nenahradí. Nicméně určitě bude zajímavé sledovat, jak se tento typ služeb bude v závislosti na očekáváních klientů vyvíjet a doufejme, že i zlepšovat.

Jediné, co mě na této službě mrzí, je, že velké množství on-line kanceláří staví svoji propagaci na hanění práce tradičních realitních makléřů, přičemž poměrně často tyto služby nabízejí právě realitní makléři, kteří v klasickém prostředí neuspěli. Případně služba slouží pouze jako nástroj k získání klienta, který se pak vzhledem k omezenému portfoliu služeb pravděpodobně nakonec stejně rozhodne pro spolupráci s klasickým makléřem, kterého mu čistě náhodou on-line kancelář také zajistí. :-)

Ovšem pokud je služba myšlena seriózně a zájemce dopředu ví, že mu zajistí pouze některé části celého procesu, pak má na trhu své místo.

Každý, kdo řeší realitní transakci, stojí před rozhodnutím, zda se vydat vlastní cestou, či využít služeb profesionála. A pokud žádného nezná, případně má špatnou zkušenost, může jej on-line služba oslovit. Otázka je, zda posléze splní jeho očekávání. Každopádně pokud se v důsledku její existence zvýší kvalita práce nás tradičních makléřů, pak ji vítám.Mirek Rybín

image