Pozor na podvodné nabídky pronájmu bytu

4. 11. 2019

image

Pojďme se podívat na oblíbený podvod, se kterým se můžete setkat při pronájmu bytu.

Tuto metodu osobně pozoruji už řadu let, a přestože celý tento podvod je velice jednoduchý a svým způsobem do očí bijící, stále slaví úspěch. Proč se mu daří a o co tedy přesně jde?

Podvodu samotnému nahrává i situace na realitním trhu, kdy u pronájmů poptávka převyšuje nabídku, u těch atraktivních pak významně. Zájemci o takový pronájem (zejména tací, kterým již v minulosti z důvodu velké konkurence mezi zájemci pronájem utekl) vědí, že je především potřeba jednat rychle. A to způsobí, že jakmile se objeví zajímavá nabídka, zájemce přehlédne naprosto zjevné signály podvodu. Těch je několik.


 
Podezřele nízká cena pronájmu u krásného a vybaveného bytu

Tohle je prvotní tahák. Skočí na něj v prvé řadě ti zájemci, kteří s hledáním pronájmu teprve začínají a ještě nemají potřebnou znalost cen, a proto jim "podstřelená" cena nemusí přijít neobvyklá. My makléři, kteří denně sledujeme nabídky nemovitostí, máme velmi dobrý přehled o tom, jaké byty v jaké kvalitě a lokalitě se za jakou cenu nabízejí. A samozřejmě i zájemci, kteří nabídky pravidelně sledují, u takovýchto zbystří. To však neznamená, že někteří z nich se nenechají zlákat právě zjevně nesmyslnou cenou, protože i zájemci si mohou myslet, že když se jedná o soukromou nabídku, tak se i samotný majitel nemusí v tržních cenách orientovat. Od toho je tu přece makléř, který ovšem u těchto nabídek nefiguruje. A také ruku na srdce - kdo z nás by nechtěl bydlet velmi výhodně. Ceny takovýchto nabídek bývají nižší o třetinu až polovinu než u srovnatelných bytů.


Byt nabízí přímo majitel - cizinec, který není dostupný

Asi lze předpokládat, že nabídky nájmů pod záštitou realitní kanceláře budou korektní, protože makléř s vámi bude vždy jednat osobně, byt si prohlédnete, a pak můžete učinit definitivní rozhodnutí. V tomto případě však podvodník vystupuje jako cizinec, který komunikuje výhradně e-mailem, čímž obhajuje, že není momentálně v ČR, proto byt není možné osobně vidět. Klíče od bytu tedy zašle poštou, případně je zájemci předá prostředník.
 

Zaslání klíčů oproti složení finanční zálohy

Chápu, že předchozí varovné signály nemusejí každého trknout, ale tento už by měl rozsvítit červenou kontrolku i těm nejdůvěřivějším. Opravdu pošlete peníze někomu zcela anonymnímu, aniž byste kýžený byt viděli, a budete spoléhat, že vám na oplátku pošle klíče? A co vůbec smlouva? Zde vás má opět přesvědčit ta atraktivní cena, která za to riziko přece stojí! A i zahraniční bankovní účet vás nezarazí, když dotyčný je cizinec.

Další variantou tohoto podvodu je ta, kdy složená záloha slouží jako projev vážného zájmu před prohlídkou bytu, ke které už ale nikdy nedojde. To má vzbudit důvěru u těch zájemců, kteří by rozhodně neposílali peníze, aniž by byt viděli. Asi netřeba psát, že po úhradě zálohy dotyčný komunikovat přestane.
 

Důležité je tedy oprostit se od emocí, trvat na doložení potřebných informací, a i ty si následně ověřit. U bytu v osobním vlastnictví si můžete snadno zjistit, zda opravdu jednáte se skutečným majitelem bytu. Pokud nevíte, kde získáte informace o nemovitosti, podívejte se na můj dřívější článek
Kde zjistíte informace o nemovitosti.


Mirek Rybín

image