Článek vám prozradí, jaké jsou typy odhadů ceny nemovitosti. Dozvíte se, který potřebujete v jaké situaci, a také, kdo vám jej vypracuje.
Pojďme se tedy podívat, v jakých případech potřebujeme znát cenu nemovitosti.
Prodej nemovitosti
Pokud se chystáte prodávat svoji nemovitost, určitě je dobré nechat si odborně stanovit její tržní cenu. V tomto případě vám pomůže realitní makléř, který má v tomto ohledu největší zkušenost, protože kontinuálně sleduje vývoj trhu a také má k dispozici cenové mapy.
Makléř primárně neřeší různé tabulky a oceňovací vyhlášku, ale skutečný stav na trhu, tedy za kolik se srovnatelné nemovitosti v danou dobu opravdu prodávají. Makléř na rozdíl od znalce je totiž přímo součástí onoho trhu, tím spíše, jedná-li se o lokalitu, na kterou se specializuje. Ono se totiž nestačí jen podívat na podobné ceny na internetu, ty zdaleka nemusejí odpovídat cenám realizovaným. Je proto dobré toto řešit s někým, kdo viděl desítky a stovky nemovitostí, a tudíž má možnost srovnání.
Pozor na online odhady, kdy se jedná o velmi hrubý cenový nástřel bez fyzické návštěvy nemovitosti.
Já osobně vždy stanovuji cenové rozpětí od optimistické varianty až po pesimistickou a v praxi mám potvrzené, že chceme-li dosáhnout té optimistické, musí se nemovitost k prodeji odpovídajícím způsobem připravit. Na konkrétní aktivity se můžete podívat prostřednictím záložky SLUŽBY.
Pokud prodáváte nemovitost, kterou jste dříve nabyli na základě darování, a její současný prodej není od daně osvobozen, budete potřebovat zpracovat posudek zpětně ke dni darování, aby bylo možné stanovit daň z příjmu. Tento posudek pro daňové účely už musí být s "kulatým razítkem". O darování se více dozvíte ZDE.
Dědictví
Zde je ocenění nemovitosti povinné, avšak nepotřebujete "kulaté razítko". Notář, který má dědické řízení na starost, vás jako jeho účastníka k doložení posouzení ceny nemovitosti sám požádá. Opět vám tedy pomůže realitní makléř, který vám potřebný dokument připraví. Výjimkou je případ, kdy dědí nezletilý - tehdy se záležitost řeší soudně a soud na znaleckém posudku s "kulatým razítkem" trvá.
Hypotéka
Znaleckému posudku se však nevyhnete při koupi nemovitosti na hypotéku. Protože se jedná o úvěr zajištěný právě nemovitostí, banka si tímto posudkem nechá její hodnotu doložit. Zde je potřeba znalecký posudek s "kulatým razítkem". Každá banka má odhadce, se kterými spolupracuje, a buď vám některého přidělí, nebo si jej sami vyberete ze seznamu dodaného bankou.
Obvykle je potřeba fyzická návštěva nemovitosti, ale pokud se nejedná o atypickou nemovitost, často banky vystačí s online odhadem, při kterém jí pouze vyplníte detailní formulář s údaji o nemovitosti a doložíte některé další požadované dokumenty (list vlastnictví, nabývací titul apod.).
---------- TATO ČÁST JIŽ NENÍ AKTUÁLNÍ - DAŇ Z NABYTÍ NEMOVITÝCH VĚCÍ BYLA V R. 2020 ZRUŠENA ----------
Daň z nabytí nemovitých věcí
Pokud nemovitost kupujete, budete potřebovat finančnímu úřadu rovněž doložit její hodnotu. Úřad totiž nespoléhá jen na kupní cenu, protože ta by mohla být účelově sjednána nižší. Aby se tedy zamezilo daňovému úniku, je potřeba určit tzv. srovnávací daňovou hodnotu. Tou může být buď zjištěná cena, kterou stanoví znalecký posudek, tedy opět je potřeba "kulaté razítko", či směrná hodnota, kterou naopak může určit i realitní makléř.
Vždy se započítává 75 % ceny v případě, že nemovitost nabýváte klasickou kupní smlouvou, pokud se jedná o směnnou smlouvu, bere se v úvahu 100 % ceny.
---------- TATO ČÁST JIŽ NENÍ AKTUÁLNÍ - DAŇ Z NABYTÍ NEMOVITÝCH VĚCÍ BYLA V R. 2020 ZRUŠENA ----------
Realitní makléř vám sdělí, v jakých případech použít kterou metodu a jakým rizikům se vyhnout. Stejně tak vám i poradí, zda je lepší použít jednu směnnou smlouvu, či dvě kupní smlouvy.
Mirek Rybín