Jaké jsou výhody družstevních novostaveb?

2. 11. 2020

image

Družstevní byty se zdaleka netýkají jen existujících bytů, které si svůj družstevní status nesou desítky let, ale jsou poměrně populární i dnes v segmentu novostaveb. Jaké mají výhody?

Obecně platí, že družstevní byty i v dnešní době mají poměrně široké zastoupení. Je to dáno historicky privatizací obecního bytového fondu. Velkému množství lidí družstevní vlastnictví vyhovuje a dotyční nutně netrvají na tom, mít byt ve vlastnictví osobním. O výhodách družstevních bytů jsem psal dříve v článku
Je lepší koupit byt v osobním, nebo družstevním vlastnictví?.

Proč ale uvažovat o družstevním bytě zrovna u novostavby?

Družstevní výstavba je zajímavou alternativou pro ty, kdo musejí pořízení bytu financovat na splátky, avšak bez hypotéky. Důvodem mohou být komplikace při dokládání příjmů (typicky u podnikatelů či mladé rodiny s malým miminkem) nebo jiné překážky (třeba vysoký věk žadatele), na základě kterých banka dotyčnému hypotéku neposkytne. Úvěr si totiž bere družstvo jako celek, a to už podmínky pro jeho získání splní. Navíc tomu bývá i za výhodnějších podmínek, protože úroková sazba při úvěru v řádu vyšších desítek až nižších stovek milionů korun bude dozajista lepší než sazba u jednotlivce při úvěru v řádu pár milionů.

Vy jako člen družstva pak podobně, jako tomu je u hypotéky, uhradíte určitou částku (cca 20 - 30 %) jako tzv. základní členský vklad (obdoba vlastních zdrojů u hypotéky) a tu část úvěru, která připadá na váš byt (resp. družstevní podíl), splácíte formou nájmu (obdoba měsíčních splátek u hypotéky). Zajímavé je, že pokud nemáte prostředky na základní členský vklad, ovšem máte dostatečné pravidelné příjmy, můžete tuto částku financovat z úvěru - buď neúčelového nebo hypotečního se zástavou jiné nemovitosti. U klasické hypotéky by vám však předstírání, že peníze z úvěru jsou vašimi vlastními zdroji, obvykle neprošlo. Některé stavební spořitelny Vám dokonce půjčí relativně vysokou částku bez zajištění právě pro případ financování družstevního bytu.

Jakmile po letech celou částku doplatíte, můžete si byt převést do osobního vlastnictví. Často tuto možnost máte i v případě, kdy částku doplatíte dříve, než bylo původně plánováno.

Pořízení družstevního bytu je i procesně jednodušší, protože odpadá klasické vyřizování hypotéky a s tím spojené zajišťování velkého množství dokumentů bance, která si obvykle klade i podmínky, které Vám nemusejí vyhovovat, jako např. mít u ní vedený běžný účet.

Druhou stranou mince je samozřejmě to, že byt fakticky nevlastníte, jste "pouze" členem družstva a k danému bytu máte právo nájmu. Nicméně i tak je družstevní podíl kdykoliv převoditelný za tržní cenu, takže je možné takový byt v případě potřeby prodat či darovat. A to opět za procesně i administrativně snažších podmínek.



Mirek Rybín

image