Jak zjistíte, zda vlastníte nemovitost, o které nevíte?

2. 3. 2022

image

Víte, kde si můžete ověřit, zda náhodou nevlastníte nemovitost, o které nevíte? A pokud ano, jak postupovat?

Možná vás překvapí, že u nás existuje více než 130 tisíc nedostatečně identifikovaných vlastníků nemovitostí. Tento seznam eviduje a dvakrát ročně aktualizuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Kdy má nemovitost nedostatečně identifikovaného vlastníka? Jedná se buď o případy, kdy vlastník není vůbec znám, nebo sice znám je, ale zápis je neúplný (např. chybí adresa či datum narození, resp. rodné číslo), takže jeho dostatečnou identifikaci neumožňuje. Většina těchto záznamů je z dob mezi lety 1948 a 1989, kdy katastr nemovitostí nebyl evidován s takovou pečlivosti jako dnes, v padesátých letech dokonce vůbec.

Jedná se převážně o pozemky, ovšem na seznamu jsou i nejrůznější stavby (rodinné i bytové domy, průmyslové objekty, chaty nebo garáže).

Je tedy možné, že vy nebo někdo z vašich blízkých či předků takovou nemovitost vlastníte. Webovou stránku, na které se dozvíte další veškeré informace, naleznete
ZDE. Na ní také máte k dispozici odkaz na seznam nedostatečně identifikovaných vlastníků. Dokument má však aktuálně přes 360 tisíc řádků.

Pokud se domníváte, že vám některá zde uvedená nemovitost patří, musíte se přihlásit nejpozději do 31. 12. 2023, kdy uběhne lhůta daná novým občanským zákoníkem. Poté tento majetek přejde na stát.

Na uvedených stránkách dále najdete brožuru, která vám s postupem pomůže. Úřad vám také poradí, jaké dokumenty byste měli k prokázání vlastnictví předložit. Údaje nedostatečně identifikovaných vlastníků totiž mohou být napraveny pouze na podnět vlastníka, který své vlastnictví doloží. Vlastník má totiž ze zákona povinnost udržovat správný zápis v katastru nemovitostí.

Ať máte ve svých nemovitostech pořádek a žádného kostlivce ve skříni. :-)


Mirek Rybín

image