21. 9. 2017
Vraťme se zpět k cenám poplatků u nabídek bytů v inzerci. Pokud uvidíte u menšího bytu na první pohled vysoké poplatky i vzhledem k výše zmiňovaným technologiím, jsou v zásadě dvě možnosti - buď obsahují i spotřebu elektřiny a plynu (o tom se také ještě zmíním dále), nebo se pronajímatel mnohdy nevědomky snaží na nájemce přenést všechny položky z evidenčního listu. Na to zejména by si měl dát nájemce pozor. Vezmeme-li v úvahu, že u 50 m2 bytu je fond oprav řekněme 1.000,- Kč měsíčně, může dojít k neoprávněnému účtování 12.000,- Kč ročně. Nájemce je následně oprávněn tyto jím uhrazené platby zpětně vymáhat po pronajímateli jako bezdůvodné obohacení. Další možností je, že poplatky jsou v evidenčním listu historicky počítány za více osob a pokud v bytě bude bydlet pouze jedna osoba, je potřeba je odpovídajícím způsobem přepočítat.
Pokud nejsou v nájemní smlouvě uvedeny konkrétní položky, které jsou předmětem záloh na služby, jsou základní služby upraveny v § 2247 zákona č. 89/2012 Sb. Další vymezení je pak předmětem zákona č. 67/2013 Sb.
V souvislosti s pronájmem bytu se také řeší účtování elektřiny a plynu přímo v bytě. Z pohledu pronajímatele jsou dvě možnosti - buď převést odběrné místo na nájemce a o platby se vůbec nestarat nebo je ponechat vedené na pronajímatele a zálohy na tyto služby rovněž promítnout do poplatků a zahrnout do ročního vyúčtování. Obě varianty mají své výhody a nevýhody. Já osobně toto řeším vždy individuálně podle konkrétní situace.
Máte-li nějaké otázky, tak mně napište nebo zavolejte.
A pokud máte známého, kterého se tato problematika týká, pošlete mu odkaz na tento článek nebo jej rovnou sdílejte na sociálních sítích.
Mirek Rybín