Letos v březnu oslavil svoje první narozeniny do té doby dlouho očekávaný Zákon o realitním zprostředkování. Co nového přinesl?
Zákon č. 39/2020 Sb. nabyl účinnosti 3. 3. 2020. Po roce tak už můžeme vesele bilancovat a shrnout si, co důležitého v této oblasti klientům přinesl a také jak obecně pomohl prohloubit důvěru v prestižní profesi realitního makléře.
Protože oblast realitního zprostředkování předtím nebyla nijak regulována, tak laická veřejnost (tedy ta, která tuto aktivitu vůbec zaznamenala) od zákona logicky očekávala, že nastaví určitá pravidla a také - buďme upřímní - odstraní některé nešvary.
S hrdostí můžeme říct, že tato očekávání jsou splněna, protože na tvorbě zákona se, tak jak je tomu v našich končinách zvykem, věnovali výhradně odborníci s praktickými zkušenostmi a nikoliv nějací teoretici.
Podívejme se v bodech na to nejdůležitější, co zákon přináší.
Makléři muži musejí na schůzky s klienty nosit kalhoty a košili s dlouhým rukávem. Šortky jsou zakázané, protože degradují úroveň naší profese. Stejně tak jsou zakázané i kravaty, aby se nám (vlastně vám) makléři nepletli s podomními prodejci elektřiny či hrnců.
Makléř dále musí v inzerci používat spisovnou češtinu a vyvarovat se hrubek. Pokud mu češťyna dělá problémy, může se obrátit na profesionálního copywritera.
Aby doložil svoji profesionální úroveň, musí mít vlastní webové stránky a nesmí používat e-mailovou adresu na zdarma provozovaných platformách.
V rámci vyváženosti zákona jsou zde ustanovení, která ocení i samotní makléři. Provize při zprostředkování prodeje se stanovuje fixně na 10 % + DPH z prodejní ceny nemovitosti, u levnějších transakcí (např. u parkovacích stání) je její minimální výše 150 tis. Kč + DPH.
A tím nekončíme. Vzhledem ke skutečnosti, že živnost je nyní vázaná, v důsledku čehož na trhu zůstali jen opravdoví profíci, tak se momentálně projednává významná novela. Ta bude majitelům nemovitostí ukládat povinnost veškerá zprostředkování (tedy prodeje, pronájmy a koupě) řešit výhradně za účasti zprostředkovatele. Již nebude možné si tyto aktivity zajišťovat partyzánsky a neodborně svépomocí.
Pro ty, kteří by se pokusili jednat na vlastní pěst, budou připravené tučné sankce. U převodů pozemků, domů a bytů v osobním vlastnictví je to jednoduché - tam katastrálnímu úřadu budete u každého podání muset doložit, že převod je zastřešen zprostředkovatelem, jinak změnu neprovede. U převodu družstevních podílů a u a pronájmů pak bude ohlašovací povinnost vůči státu. Samozřejmě jako obvykle bude platit presumpce viny.
Držím vám palce, ať máte při výběru svého realitního makléře šťastnou ruku.
P. S. Pokud jsou vám některé principy podezřelé nebo vás přímo rozčilují, tak se podívejte na datum zveřejnění tohoto článku. ;-)
Mirek Rybín